MENU

Žijeme Pardubice má více žen než mužů na kandidátce. Nejvíce ze všech uskupení

Žijeme Pardubice má více žen než mužů na kandidátce. Nejvíce ze všech uskupení

Tématem, které rezonuje společností před každými volbami, je poměr mužů a žen na kandidátních listinách. Premiantem mezi kandidátkami na velkou radnici v Pardubicích je koalice Žijeme Pardubice, která se může pyšnit 20 ženami na kandidátní listině. Je tak jedinou celoměstskou kandidátkou s převažujícím zastoupením něžného pohlaví.

„V rámci sestavování kandidátky jsme nepotřebovali žádné kvóty na počet žen na kandidátních listinách. Těší mě, že v týmu máme lidi, kteří už mnohé profesně nebo ve veřejném či spolkovém životě v Pardubicích dokázali a jsou odborníky v oblastech, kterým se věnují. To, že je více žen než mužů, je příjemný bonus navíc, protože na naší kandidátce nebylo rozhodující pohlaví ale kvalita. Můžeme se opřít o ředitele a odborníky z oblasti školství, sociálních a zdravotních služeb, ekonomy, šikovné živnostníky, kteří poskytují služby, ale také zástupce spolků, sportovních klubů, mladé lidi i seniory, “ řekl lídr Žijeme Pardubice a kandidát na primátora Jakub Rychtecký s tím, že díky tomu Žijeme Pardubice může nabídnout velmi vyvážený program.

Lídrovi kryje na druhém místě záda stávající městská radní Ludmila Ministrová. „Ženy jsou na naší kandidátce zastoupené silně a rozhodně nikdo nemůže říci, že bychom jimi jen doplňovali volná místa. V první desítce je pět mužů a pět žen a jsem ráda, že mezi našimi kandidátkami jsou emeritní primátorka Štěpánka Fraňková, mladá ekonomka Simona Mokrá, ředitelka mateřské školy Marcela Nováčková a ředitelka Dětského centra Veská Markéta Tauberová. Potvrzuje to, že nerovnost mezi muži a ženami je vizitkou už jen dob minulých a do současného života, ani toho politického už nepatří, “ doplňuje Ludmila Ministrová.

 

Nejmladší ženou na soupisce Žijeme Pardubice je mladá ekonomka Simona Mokrá, které bude v době voleb 34 let. Nejstarší je pak osmdesátiletá členka Rady seniorů města a oblíbená dobrovolnice Sportovního parku Pardubice Ludmila Zvěřinová. Na kandidátní listině koalice Žijeme Pardubice ženy obsadily 20 míst z celkových 39. Na opačném pólu pomyslné tabulky počtu žen na kandidátkách je uskupení Společně pro Pardubice se šesti ženami a ANO 2011 se sedmi kandidátkami. Méně než deset žen má na kandidátce i koalice SPOLU.