MENU

V MŠ Brožíkova spustili projekt zaměřený na rozvoj pohybu dětí

V MŠ Brožíkova spustili projekt zaměřený na rozvoj pohybu dětí

V Pardubicích odstartoval nový pilotní projekt zaměřený na pohybové aktivity dětí v mateřských školách. Jeho cílem je hravou formou zvýšit úroveň pohybové gramotnosti u dětí předškolního věku. Seminář, který se o víkendu konal v prostorách MŠ Brožíkova, se zúčastnilo celkem 16 pedagogů z MŠ Brožíkova a MŠ Popkovice a Staré Čívice, kteří si ze setkání odnesli nejen metodická doporučení, ale také certifikát o absolvování školení.


Za projektem zaměřeným na rozvoj motorických schopností u předškoláků stojí sdružení Sportimáček, které na projektu spolupracuje s Českou asociací Sport pro všechny. „Na pilotní projekt, který obsahuje proškolení pedagogů, video-instruktáže a nákup potřebného sportovního gymnastického vybavení, jsme uvolnili 120 tisíc korun. V rámci pilotního procesu jsme zapojily dvě vybrané MŠ v Pardubicích, které do své práce s dětmi nyní zahrnou alespoň dvě cílená cvičení týdne. Cílem je zlepšení pohybové gramotnosti, zvýšení zájmu o sport hravou formou, projekt by měl zároveň sloužit jako příprava dětí pro další sporty. Vnímáme potřebu věnovat velkou pozornost pohybové gramotnosti v předškolním věku, neboť právě toto období je pro rozvoj pohybové koordinace klíčové, “ informuje náměstek primátora zodpovědný za oblast školství Jakub Rychtecký s tím, že projekt navíc získal akreditaci od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Cvičení má dětem přinést chvíle zábavy a díky novému sportovnímu vybavení zahrnujícímu překážky potažené měkčeným povlakem s molitanem pro ně bude zcela bezpečné. Na programu, který se nyní stane součástí aktivit dětí v MŠ Brožíkova a MŠ Popkovice s odloučeným pracovištěm ve Starých Čívicích, se přitom podílela nejen řada národních institucí, ale také sportovní kluby. „Díky zkušenostem a odbornosti těch, kteří stojí za vznikem projektu, mají pedagogové nyní k dispozici podrobnou brožuru zahrnující zahřátí a průpravná cvičení, správné držení těla, základní cviky na posílení těla a gymnastické prvky, cviky na protažení a relaxaci, to vše doplněné o deset instruktážních videí a sadu gymnastických prvků. Věřím, že program děti osloví a ukáže jim, jak zábavné může cvičení být, zejména v době, kdy se do popředí čím dál více dostávají nejrůznější technologie. Jakmile dokončíme pilotní projekt na MŠ Brožíková a MŠ Popkovice, plánujeme na základě zpětné vazby rozšíření programu také do dalších pardubických mateřinek, “ dodává náměstek Rychtecký.

Podle účastníků semináře se jednalo o velmi příjemně, a navíc užitečně strávený čas. „Metodická část poodhalila nutnost vrátit do našeho běžného života pohyb. Návyky spojené s potřebou pohybu si s sebou dítě ponese celý život. V praktické části jsme si, pod odborným vedením trenérů, vyzkoušeli možnosti využití nářadí, sestavení rozcvičky jako zahřívací části a uvolnění svalů na závěr. To vše za pomoci několika dětí, které nám pomohly jako figuranti, “ popisuje víkendový seminář ředitelka MŠ Brožíkova Marcela Nováčková.

Zdroj: Tiskový úsek, statutární město Pardubice