MENU

Tak neváhej a přejdi. Hledá se nejnebezpečnější pardubický přechod

Tak neváhej a přejdi. Hledá se nejnebezpečnější pardubický přechod

S blížícím se startem nového školního roku se stejně jako každý rok začíná více debatovat o bezpečnosti dětí v silničním provozu. Není to ale jen o nich. V našem městě je řada nepřehledných, tudíž nebezpečných přechodů, které potřebují úpravu, aby nebyly strašákem jak pro chodce, tak pro projíždějící řidiče. Koalice Žijeme Pardubice vyhlásila facebookovou výzvu, v níž hledá nejnebezpečnější pardubické přechody. U nich by následně mělo dojít k prověření možností na zvýšení bezpečnosti.

Přecházení přes silnici může vyústit v komplikovanou a nebezpečnou situaci. Jen v roce 2021 bylo v Pardubicích podle dat Policie ČR sraženo 39 chodců. Často přitom za neštěstím stojí nepřehledný či špatně označený přechod. „V Pardubicích je nebezpečných přechodů celá řada, a proto prostřednictvím facebookové výzvy s názvem Tak neváhej a přejdi, hledáme ty největší zebrové strašáky, u kterých necháme prověřit možnost jejich úpravy. Myslím si, že bychom měli obecně dávat větší prostor občanům města k tomu, aby vyjádřili svůj názor. Ostatně proto také chceme z úspor za neuvolněné starosty na obvodech zavést takzvaný participativní rozpočet, “ uvedl iniciátor výzvy a kandidát na starostu Městského obvodu Pardubice V Dominik Barták, který doplnil také příklady takových míst. „Potenciálně nebezpečný je každý přechod, který se nachází přímo u autobusové zastávky. Dochází k tomu, že lidé přecházejí přímo před zastaveným autobusem, přes který je řidiči projíždějících aut nevidí. O přidání bezpečnostních prvků by se mělo uvažovat například v případě přechodu u Domova mládeže v ulici Teplého. Auta zde jezdí poměrně rychle a v obou směrech je zastávka. Dalším takovým oříškem je křižovatka ulic Bubeníkova, Sakařova a Štrossova. Přechody v této nepřehledné křižovatce jsou v těsné blízkosti ostré zatáčky. Řidiči tak chodce vidí na poslední chvíli a mají co dělat, aby stihli zabrzdit, “ popsal Dominik Barták.

Větší bezpečnost dětí a orientaci v dopravě dlouhodobě z úrovně školství podporuje vzdělávacími aktivitami a vybavováním mateřských a základních školách náměstek primátora pro školství a lídr Žijeme Pardubice Jakub Rychtecký. „Za posledních čtyři roky jsme rozdali všem dětem v našich mateřských školách více než 4500 reflexních vestiček. Z rozpočtu města podporujeme činnost fungování dopravního hřiště u ZŠ Resslova. S dopravními experty v našem týmu jsme se shodli, že je potřeba provést passport umístění přechodů a zvýšit jejich bezpečnost, aby lépe fungovaly a reflektovaly přirozené trasy chodců. Správně nastavené podmínky motivující chodce, umístění bezpečných přechodů, se mohou pozitivně promítnout i do plynulosti dopravy ve městě, “ řekl lídr koalice Žijeme Pardubice Jakub Rychtecký s tím, že nápad Dominika Bartáka zapojit občany do tipování vhodných míst ke zlepšení z pohledu chodců je skvělým výkopem pro plánovanou passportizaci.

Občané města mohou posílat své tipy na nebezpečné přechody do konce srpna na stránku Dominik Barták – Žijeme Pardubice (www.facebook.com/dominikbartakpardubice) nebo na email info@zijemepardubice.cz  O těch se následně bude v září hlasovat. Nejnebezpečnější přechody by pak mělo město prověřit prioritně, a to včetně možných úprav.