MENU

Pardubice potřebují dostupné byty. Mohou vzniknout na Hůrkách i v kasárnách

Pardubice potřebují dostupné byty. Mohou vzniknout na Hůrkách i v kasárnách

Pardubice v posledních sedmi letech vložily přes půl miliardy korun do rekonstrukce městských bytů. “Díky opraveným startovacím bytům si do města nachází cestu stále více mladých lidí a rodin s dětmi, kteří si Pardubice zvolili jako místo pro život, ” uvedl náměstek Jakub Rychtecký, který má oblast na starosti. Koalice Žijeme Pardubice se chce zasadit o to, aby město rozšířilo svůj bytový fond a udrželo dostupné bydlení. Městské byty chce stavět na Hůrkách nebo v Masarykových kasárnách.

Od roku 2015 prošlo v Pardubicích rekonstrukcí 795 městských bytů za celkových 635 milionů korun. Opravenými bytovými jednotkami město pomohlo 500 pardubickým rodinám a umožnilo stovkám mladých lidí postavit se na vlastní nohy pomocí startovacího bydlení. “Startovacími byty se nám v Pardubicích daří držet a přilákat mladé pracující lidi, kteří mají díky čtyřletému cenově zvýhodněnému nájemnému šanci spořit si na vlastní bydlení – ideálně v Pardubicích, ” řekl náměstek pardubického primátora pro sociální politiku, zdravotnictví, školství a sport a kandidát na primátora za Žijeme Pardubice Jakub Rychtecký. Nájemné v městských bytech je totiž o více jak polovinu levnější než průměrný komerční podnájem, který se pohybuje od 220 korun za metr čtvereční. “Že je náš projekt startovacích bytů velmi úspěšný, značí i to, že od jeho spuštění jediný nájemník nedlužil městu na nájmu nebo energiích ani korunu, a také to, že drtivá většina mladých lidí je schopna si spořit a po opuštění startovacího bytu a pořídit si vlastní bydlení a zároveň nám neodchází pryč do satelitů, ” dodal Rychtecký s tím, že koalice Žijeme Pardubice v projektu bude rozhodně pokračovat.
 
Dalších 25 bytů nabídne radnice mladým lidem na podzim, o jejich získání budou moci zájemci usilovat 5. a 6. října. Pardubice doposud poskytly už 200 startovacích bytů, které připravily snadnější vstup do dospělého života už 400 mladým lidem. Koalice Žijeme Pardubice chce bytový fond navýšit, což městu umožní ovlivňovat ceny neustále narůstajících podnájmů, a zajistit tak cenově dostupné bydlení napříč Pardubicemi. “Rozhodně nebudeme podporovat nekoncepční prodeje celých areálů brownfieldů ve stylu devadesátek s cílem maximalizace zisku. Je třeba využít potenciálu území pro cenově dostupné družstevní a další startovací bydlení. Konkrétně mám na mysli potenciál areálů ve vlastnictví města, jako jsou Hůrka a Masarykovy kasárny, ale do budoucna i lokality v Husově ulici, ” dodal Rychtecký.
 
Na družstevní a nájemní výstavbě města v areálu Masarykových kasáren chce koalice Žijeme Pardubice spolupracovat se soukromým sektorem. “Je potřeba najít rovnováhu mezi poměrem městských investic a vstupem soukromého kapitálu do areálu. Jenom demolice jsou nyní vyčísleny zhruba na 100 milionů korun. Kdo tedy tvrdí, že město celou lokalitu investičně unese v dohledné době samo, je mimo realitu i s ohledem na stávající trend růstu cen ve všech oblastech, ” vysvětlil Rychtecký. Součástí nových kasáren ale musí být i potřebná občanská vybavenost, jako je například základní škola, na kterou má Žijeme Pardubice již připravený projekt a prosadilo jej v zastupitelstvu města. Do nové ZŠ v Masarykových kasárnách by v budoucnu mohlo docházet až 540 dětí.
 
Kroků pro zajištění dostupnějšího bydlení v Pardubicích má ale koalice Žijeme Pardubice připraveno daleko více. “Nebudeme zvyšovat daň z nemovitosti a garantujeme i stávající výši nájemného v městských bytech. Také veškeré peníze z nájmů investujeme zpět do bydlení, ” upřesnila městská radní Ludmila Ministrová, která obsadila druhou příčku kandidátky Žijeme Pardubice.