MENU

Nová vodácká stezka do Pardubic by mohla mít přes 80 kilometrů

Nová vodácká stezka do Pardubic by mohla mít přes 80 kilometrů

Cyklostezek mají Pardubice k dispozici celou řadu, v budoucnu by do krajského města mohla vést také stezka vodácká. Plánovaná trasa, kterou připravil Lukáš Uncajtík ze SUP Pardubice provozující vodní park a paddleboardy na Chrudimce a Labi, by byla dlouhá přes 80 kilometrů a spojila by Pardubice s Kostelcem nad Orlicí či Borohrádkem. Město i kraj jsou připraveny jednat s Královehradeckým krajem a hradeckou radnicí o vybudování nutných vodáckých zázemí, které jsou pro realizaci stezky nezbytné.

Otázku efektivnějšího využití potenciálu dvou řek ve městě přitom pardubická radnice řeší už delší dobu, zejména ve vazbě na tehdy rekonstruovaný park Na Špici. Právě tuto lokalitu spolu s protilehlým autokempem a koupalištěm Cihelna město vnímá jako ideální místo, kde by mohlo být jedno z vodáckých zázemí nacházejících se na trase vodácké stezky. „Pro potřeby vodáku může vzniknout 4-5denní nenáročná vodácká stezka dlouhá přes 80 kilometrů, na kterých bude vždy dostatek vody. Chybí nám v uvozovkách vybudovat zhruba tři zázemí po celé délce trasy, která povede z Kostelce nad Orlicí či Borohrádku, přes Týniště nad Orlicí, Nepasice, Hradec Králové a Vysokou nad Labem až do Pardubic, kde by trasa končila ideálně u mola u koupaliště Cihelna a parku Na Špici. V tuto chvíli pracujeme na nové územní studii pro park Na Špici, jejímž cílem je rozšířit zázemí parku a doplnit jej také o nabídku občerstvení, takže bychom zde získali jednu z dalších komfortních zastávek pro vodáky, v tuto chvíli je potřeba dobudovat zázemí pro kempy v Nepasicích, Hradci Králové a ideálně v Němčicích, za město jsme připraveni jednat s královéhradeckou radnicí ale i dalšími partnery na stezce, “ vysvětluje náměstek primátora Jakub Rychtecký, který se ještě jako náměstek pro cestovní ruch zasadil o rozvoj vodních aktivit a vznik dotačního titulu pro rozvoj infrastruktury cestovního ruchu. Podle jeho slov se navíc po finanční stránce jedná o projekt, který nevyžaduje vysoké vstupní náklady, z hlediska infrastruktury stačí vybudovat nástupní a výstupní místa a vodácké kempy a tábořiště.

Pardubický kraj záměr podporuje nejenom s ohledem na případné turistické využití.  „Osobně jsem přesvědčený, že bychom společně s Královéhradeckým krajem a oběma krajskými městy měli spojit a více otevřít téma rozvoje cestovního ruchu podél Labe, které je vzhledem ke svému charakteru vhodné pro začínající vodáky. Samozřejmě je to vše také o potřebné infrastruktuře a komunikaci s vodáckými kluby, které pro úspěch myšlenky musí záměr přijmout za svůj. Jakákoliv aktivita, která pomůže k rozvoji cestovního ruchu v našem regionu, je jednoznačně vítaná a má naši podporu, “ dodává hejtman Martin Netolický.

redžp, zdroj: tikosvé oddělní MMP