MENU

Místo vysokých platů starostů více zeleně a hřišť pro občany. Žijeme Pardubice jde do boje i na obvodech

Místo vysokých platů starostů více zeleně a hřišť pro občany. Žijeme Pardubice jde do boje i na obvodech

Pardubice (20. června 2022) - Žijeme Pardubice (sdružení ČSSD, ProPce 21 a nezávislých kandidátů) podporovaná krajským uskupením 3PK Pro prosperující Pardubický kraj se bude ucházet o hlasy voličů také na městských obvodech s výjimkou Hostovic. Společným cílem je efektivnější správa obvodů a zrušení uvolněných pozic obvodních starostů. To přinese úsporu 15 milionů korun za funkční období. Ušetřené peníze budou přesunuty do participativního rozpočtu obvodů. Občané tak budou moci navrhovat a rozhodovat o jednotlivých investičních projektech v místě, kde žijí.

Všichni lídři Žijeme Pardubice na městské obvody se shodují na tom, že je nutné ve stávající době nutné šetřit provozní náklady obvodů a je potřeba investovat do jejich rozvoje. „Je zcela zbytečné, abychom s ohledem na reálné kompetence obvodů v samosprávě měli v Pardubicích 12 uvolněných a plně placených politiků. Zdůrazňuji, že nebudeme nijak omezovat chod úřadu a úředních hodin městských obvodů, zaměstnanci ani občané to reálně nepoznají. Naopak. Naši kandidáti na starosty jsou lidé, kteří jsou úspěšní ve svém profesním životě a chtějí být ve své práci prospěšní i nadále a neupínají se k uvolněné funkci. Jsou připraveni vykonávat svoji pozici jako neuvolněnou, čímž uspoří obvodům 15 milionů korun za čtyřleté období, což nejsou malé peníze. Za to se dá v obvodech udělat spousta práce, například vysadit přibližně 3750 stromů, opravit 20 000 metrů čtverečních chodníku nebo vybudovat 30 workoutových hřišť," představuje vizi lídr a kandidát na primátora Žijeme Pardubice Jakub Rychtecký, který má zkušenosti i z obvodního zastupitelstva pardubické sedmičky.

Participativní rozpočet zapojí více občany na obvodech

Do nakládání s uspořenými prostředky chce koalice v obvodech naopak zapojit přímo občany. „Finance, které jsou nyní zbytečně projídané na platy obvodních starostů, chceme obvodu vrátit v podobě konkrétních

projektů, o kterých si rozhodnou samotní občané obvodu. Jedná se o takzvaný participativní rozpočet, který funguje nejen ve světě, ale také v našem kraji například Litomyšli, Svitavách, Chrudimi a nově také v České Třebové. Tak proč by nemohl fungovat v krajském městě? Proto bychom rádi dali lidem na úrovni obvodů možnost říci, jaké zlepšováky a projekty chtějí realizovat," řekl kandidát na starostu městského obvodu V a tiskový mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták, který je ve svých 30 letech zároveň nejmladším kandidátem Žijeme Pardubice na velkou radnici.

Kromě kandidátky na velkou radnici bude mít své kandidáty Žijeme Pardubice v sedmi z osmi městských obvodů. „Jsem da, že i ve stávající složité době mají lidé zájem o dění okolo sebe, chtějí pomoci zlepšovat život ve svém obvodě a oslovují je naše hodnoty a principy fungování," doplňuje dvojka volebního hnutí a radní města Ludmila Ministrová. Intenzita a obsah agendy jednání rad a zastupitelstvech na obvodech jsou oproti velké radnici fakticky zcela nesrovnatelná. „Na obvodě se konají zastupitelstva čtyřikrát do roka, na velké radnici každý měsíc, je velký rozdíl v obsahu i četnosti jednání rad na městských obvodech oproti radnici. Náš společný návrh vychází z praxe, úřady by tu měly být pro lidi a ne pro zbytečně draze placené funkce, vysvětluje emeritní primátorka a kandidátka na neuvolněnou starostku na pardubické sedmičce, lékařka Štěpánka Fraňková.

Kromě neuvolněných pozic starostů je kolice ve shodě, že její kandidáti nechtějí kumulovat funkce na obvodě a velké radnici. „Sedět na více židlích nechce nikdo z nás. Proto nebudeme chtít případně kumulovat pozice starostů či místostarostů na obvodech s pozicemi v radě města. Jsme m a umíme si informace předávat a chceme se soustředit vždy na konkrétní práci pro obvod či město. Jiné je to samozřejmě v případě potenciálního souběhu pozic zastupitele obvodu a města, toto jsou jednoznačně neuvolněné pozice, což nám nevadí, ” řekla kandidátka na starostku prvního městského obvodu Markéta Juchelková.

Kandidáti Žijeme Pardubice na obvody:

Městský obvod I – Ing. Markéta Juchelková (52), finanční ředitelka, členka představenstva Rozvojového fondu Pardubice

Městský obvod II – Ing. Marta Vitochová (50), finanční kontrolorka, radní městského obvodu, místopředsedkyně rybářského sportovního klubu

Městský obvod III – Michal Javůrek (54), správce IT, člen komise rady města pro strategii a smart city, předseda SVJ

Městský obvod IV – Petra Pachovská (42), účetní, aktivní občanka

Městský obvod V - Mgr. Dominik Barták (30), tiskový mluvčí Pardubického kraje, basketbalový rozhodčí, člen Klubu přátel Pardubice

Městský obvod VI - Mgr. Renata Petružálková, MBA. (54), ředitelka střední školy a odborného učiliště

Městský obvod VII - MUDr. Štěpánka Fraňková (57), emeritní primátorka, lékařka, zastupitelka města