Koupání s nádechem historie. Prvorepubliková plovárna by mohla ožít
Územím dnešního pátého městského obvodu kráčela novodobá historie Pardubic. Za první světové války zde byla válečná nemocnice až pro deset tisíc raněných vojáků. Vojsko bylo s oblastí spjaté i po konci války, a to mimo jiné díky železničnímu pluku a Kasárnám T. G. Masaryka. Byli to právě důstojníci železničního pluku, kteří si na Chrudimce nechali v roce 1925 postavit vyhlášenou plovárnu. Myšlenka na její alespoň částečné oživení se nyní vrací.
„V našem městě je celá řada míst spojených s dobou ne tak dávno minulou, na která se bohužel zapomíná. Jedním z nich je prvoválečná nemocnice pro až deset tisíc raněných vojáků na území dnešní Dukly. V tomto případě se snad blýská na lepší časy, jelikož existuje projekt na vytvoření naučné stezky procházející dotčeným územím, “ uvedl kandidát na starostu Městského obvodu Pardubice V Dominik Barták. Stezka plná historie a zajímavostí by se měla dočkat realizace už v příštím roce. Projekt podle náměstka primátora Jakuba Rychteckého přiláká nejen pardubické občany, ale najdou si díky němu do krajského města cestu i turisté. „Ve spolupráci s Turistickým informačním centrem, obvodem a historiky z Univerzity Pardubice máme hotový koncept, který bude atraktivní pro všechny generace a stane se edukačním i turistickým lákadlem nejen pro občany našeho města, ale i pro milovníky vojenské historie, “ řekl Rychtecký, který je lídrem koalice Žijeme Pardubice pro zářijové komunální volby.
Dalším významným spojením pátého městského obvodu s vojáky je bývalá plovárna na řece Chrudimce. „Plovárnu si nechali postavit v roce 1925 důstojníci železničního pluku. Z dochovaných materiálů plyne, že ve své době se jednalo o velmi vyhlášené místo pro rekreaci. Její zánik přišel s německou okupací. Za tři roky si připomeneme 100 let od otevření plovárny. Je to skvělá příležitost k tomu, abychom místu vrátili jeho dřívější účel. Přírodní koupání je navíc pro řadu lidí preferovanou alternativou k umělým koupalištím, což vidíme i na hojně navštěvovaných písnících v okolí Pardubic, “ uvedl Dominik Barták. Plovárnu tvořil parkový komplex s převlékacími kabinkami, součástí byla také zděná klubovna s tanečním parketem, tenisové kurty a atrakce pro děti. Celá oblast byla před několika lety částečně upravena, vzniklo zde mimo jiné griloviště či pumptracková dráha. Zmíněná klubovna však nadále chátrá.
Poslední významné kroky k oživení lokality činilo město v roce 2012. Plány se ale nepodařilo dotáhnout do konce, a to i přes to, že město je vlastníkem většiny pozemků. Část z nich si drží Povodí Labe. „Na poslední projekt se měly čerpat dotace v rámci Integrovaného plánu rozvoje města, avšak tehdy dostaly přednost jiné projekty. Nyní by se mohlo začít revizí tohoto projektu. Je třeba ho přepracovat v kontextu dnešních cen stavebních prací a potřeb dotčeného území, které za posledních deset let doznalo významných změn. Ty navíc vzhledem k bytové výstavbě pro tisíce lidí a plánovaným úpravám Červeňáku nekončí. Dalším krokem by pak mělo být prověření dotačních možností, “ vysvětlil Dominik Barták, podle kterého by se mělo urychleně zabránit chátrání hlavní budovy.