MENU

Janecký s Rychteckým: Pardubický sport udržíme naživu

Janecký s Rychteckým: Pardubický sport udržíme naživu

Pardubice jsou městem sportu. Stát sportovním klubům pomocnou ruku nepodává, dramatický růst energií ale především nefunkční podpora od státu znamená pro sportovní kluby a tělovýchovné jednoty obrovskou nejistotu. Avšak Pardubice mají díky náměstkovi pro sport a lídrovi koalice Žijeme Pardubice Jakubovi Rychteckému rozjetý výjimečný program na podporu sportu, který bude sportovcům nadále významně pomáhat.

Zvládneme zaplatit nájmy? Energie? To jsou otázky, které visí nad většími i menšími sportovními kluby napříč Pardubicemi. Pomoc od státu ale čekat nemohou, jelikož ve státním rozpočtu je na sport rekordně nízká částka. Vyhrazené peníze tvoří jen polovinu toho, co se do sportu dávalo v 90. letech. “Sport potřebuje finanční prostředky a stabilitu. Republikově dnes největší krizi, jakou kdy zažil, a to nejen kvůli covidovým rokům, ale i kvůli stavu státního rozpočtu a vládě, která vůbec nerespektuje plán rozvoje sportu do roku 2025, ” upozorňuje kandidát na primátora Pardubic Jakub Rychtecký. “V takové finanční nejistotě od státu jsme jako zástupci Sokola ještě nikdy nebyli. Situace je skutečně vážná, nebýt města a kraje, měli bychom obrovské provozní problémy. Plánovat v této době rozpočet je pro nás opravdu obtížné. Sport je utlačovanou popelkou, přitom jeho pozitivní vliv na zdravotní stav populace je naprosto zřejmý, ” vysvětluje starostka pardubického Sokola Lenka Pařízková, která mimo jiné vede kurz pro nejmenší děti pro rozvíjení všeobecných pohybových dovedností. 

Pardubice i přes složitou situaci způsobenou koronavirovou pandemií sport podporovaly. Mohly se na ně spolehnout sportovní kluby, tělovýchovné jednoty i spolky vychovávající a pracující s dětmi a mládeží. “Dlouhodobě podporujeme 110 klubů a 10 000 sportujících dětí. Každý rok rozdělujeme z Programu podpory sportu města přes 75 milionů korun, ” upřesňuje náměstek pro sport Jakub Rychtecký s tím, že například skrze dotační titul určený na provoz sportovišť město klubům, kteří splní kritéria, hradí téměř 70 % nákladů spojených s nájmem a energiemi. “Garantujeme zachování objemu finančních prostředků pro pardubické sportovní kluby a tělovýchovné jednoty. Naším úkolem je v této těžké době jim dát alespoň nějakou jistotu v tom, s jakým objemem podpory mohou od města počítat. Částky je potřeba stabilizovat a fixovat minimálně na další dva roky, které budou z pohledu energií velmi těžké. Pardubice jsou městem sportu a my v Žijeme Pardubice nenecháme sport vykrvácet, ” ujišťuje Rychtecký s tím, že obdobně musí město pomoci kultuře a kulturním institucím včetně nejvýznamnějších eventů zařazených do Pardubických tahounů. „Velké pardubické, Zlaté přilbě, Sportovnímu parku Pardubice, ale i Grand festivalu smíchu a dalším garantujeme i nadále jistotu tříletého financování, jejich dopad na cestovní ruch a ekonomický přínos pro město je nezpochybnitelný, “ vysvětluje Rychtecký. 

Mezi dětmi roste zájem o sport. Sportovní park zachováme

 O tom, že je v Pardubicích vůle a sportovní nadšení, svědčí i největší sportovní akce pro děti a mládež - Sportovní park Pardubice, který se podařilo udržet a uspořádat i přes veškeré restrikce a opatření bez přerušení už sedmým rokem. “Hlavní smysl parku i po letech zůstává, děti si na jednom místě mohou vyzkoušet stovku sportů, objevit v sobě talent a v září nastoupit do nového oddílu, kroužku nebo klubu. Pokud nám tedy Pardubáci dají ve volbách svůj hlas, jsme zárukou pokračování projektu Sportovního parku Pardubice, jehož spoluautorem spolu s Pavlem Starou je právě náš lídr Kuba Rychtecký, ” přislíbil kandidát koalice Žijeme Pardubice a bývalý hokejista Otakar Janecký. Jeho slova potvrzuje i Ondřej Charvát, zástupce a trenér Karate Lions Pardubice. “Do našeho klubu díky Sportovnímu parku Pardubice přichází až 70 procent nových členů od nejmenších až po ty nejstarší. Jsme hrdí na to, že můžeme být pravidelně součástí toho sportovního eventu, který nemá v republice obdoby a zejména pro nás menší sporty je skvělou příležitostí pro prezentaci. Město všem klubům navíc přispívá na náklady a sportovní pomůcky spojené s touto akcí, ” objasňuje Ondřej Charvát.