MENU

Do pardubických škol nastupují silné ročníky. Nová místa pro děti vzniknou na Dukle i v Trnové

Do pardubických škol nastupují silné ročníky. Nová místa pro děti vzniknou na Dukle i v Trnové

Do pardubických škol nastupují populačně silné ročníky. Odbor školství pod vedením náměstka Jakuba Rychteckého otevřel za čtyři roky stovky nových míst pro malé Pardubáčky. Potřeba jich bude ale ještě více. Koalice Žijeme Pardubice má jasné plány pro vznik nových škol a školek. Počítá s nimi například v Masarykových kasárnách nebo v Trnové.

Demografická křivka a další analýzy jasně ukazují, že od roku 2020 se v Pardubicích zvyšuje počet dětí, které míří do škol a mateřinek. Ve Strategii školství, kterou v zastupitelstvu prosadil náměstek pro školství Jakub Rychtecký, se město zavázalo, že pro všechny malé Pardubáčky zajistí místo ve školkách a školách, a to včetně možnosti chodit do družiny. Proto již odbor školství pod vedením Jakuba Rychteckého za poslední čtyři roky otevřel 400 nových míst v MŠ a ZŠ napříč Pardubicemi. „V posledních letech se i díky projektu startovacího bydlení pro mladé pracující lidi podařilo zvrátit trend úbytku obyvatel a Pardubice naopak počtem obyvatel rostou. Je to ukazatel toho, že se tu dobře žije. Pro nás to však samozřejmě znamená tlak na kvalitní infrastrukturu a systematické plánování rozvoje školství a jeho kapacit. Zajištění občanské vybavenosti a garance míst pro pardubické rodiny ve školách a školkách je pro nás absolutní priorita, . To jsme také promítli do Strategie školství města, ” řekl kandidát na primátora za Žijeme Pardubice Jakub Rychtecký s tím, že i nadále dostanou pardubické děti u zápisů přednost před dětmi ze sousedních obcí.

Přestože je v Pardubicích 18 základních a 31 mateřských škol zřizovaných městem, kapacity bude nutno ještě navýšit. Koalice Žijeme Pardubice má ale mnoho plánů a učinila konkrétní kroky, aby místa přibývala a vedení města tak mohlo garantovat místo pro každého malého Pardubáka. „Z našich dat víme, kde by město mohla v budoucnu nejvíce tlačit bota, ” dodal Rychtecký.

Příkladem může být čtvrtý školský obvod zahrnující území Dukly a Svítkova, kde je třeba kapacity navýšit na prvním místě. Koalice Žijeme Pardubice proto prosadila výstavbu nové základní školy v areálu Masarykových kasáren. „Máme hotový návrh stavby, schválený investiční záměr a pracujeme na přípravě všech stupňů projektové dokumentace nové školy v tomto místě pro 540 žáků. Má stát zhruba 550 milionů korun a budeme usilovat o udělení dotace z Ministerstva školství, kde přípravu projektu konzultujeme. Dotace by měla pokrýt 90 procent nákladů, “ přiblížil Rychtecký s tím, že součástí školy budou vedle kmenových tříd i odborné učebny, třídy školní družiny, ale počítá se i se dvěma tělocvičnami a multifunkčním atletickým sportovištěm, které bude sloužit i veřejnosti.

Zástupci koalice Žijeme Pardubice také chtějí přidat 175 nových míst v mateřinkách. Stovka přibude v MŠ Kamarád v ulici Teplého, která získá novou přístavbu se zelenou střechou. Dalších 75 míst by se mohlo otevřít v nové Trnové. „V obou případech již máme hotový návrh stavby. Novou školku v Trnové pro město na své náklady projektuje developer, neboť to byla naše podmínka výstavby v území, ” upřesnil Rychtecký. Místa chtějí přidat také v mateřské i základní škole v Kyjevské ulici.