MENU

Mgr. Jakub Rychtecký

náměstek primátora, dobrovolný hasič
„JSME PARTA LIDÍ, KTERÁ ŽIJE PRO RODINU A PARDUBICE.“
Mgr. Jakub Rychtecký

Narodil jsem se v roce 1984 v Pardubicích do rodiny zdravotní sestřičky a stavebního inženýra. Jako panelákové dítě jsem strávil krásné dětství na sídlišti Závodu míru a v Pardubicích žiji doposud. Jsem ženatý a pyšný táta. S manželkou Veronikou máme dvě krásné děti, syna Vojtu a dceru Emu. Od mala jsme spolu s bratrem byli vedeni ke sportu. Sportovní gymnázium v Dašické ulici, proto pro mě bylo jasnou volbou. A kam jinam směřovat po gymnáziu, než na vysokou školu. Vystudoval jsem magisterské studium Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně se specializací na sociální politiku a práci, a rozšířením o personální management a organizační rozvoj. Vedle toho jsem jako koníček, a tady se začal prohlubovat můj zájem o veřejnou správu, studoval distančně Politologii na Filosofické fakultě Univerzity Hradec Králové.

Již při vysokoškolských studiích jsem si zřídil živnostenský list, kdy jsem se věnoval organizačnímu a public relations poradenství, ale také jsem jako redaktor místního týdeníku psal stránku o sportu, zejména basketbalu. Tomu jsem se několik let věnoval jako trenér, když jsem si vzdělání rozšířil o trenérskou licenci. V roce 2011 jsem se rozhodl pracovně spojit svůj zájem o veřejnou správu s pracovním životem a nastoupil na krajský úřad na pozici referenta, kde jsem se postupně vypracoval na vedoucího komunikace a vnějších vztahů kanceláře hejtmana a tiskového mluvčího.

V roce 2010 jsem byl poprvé zvolen do zastupitelstva města jako řadový zastupitel, od této doby se věnuji také oddávání. V roce 2014 jsem se i díky preferenčním hlasům stal náměstkem primátora. V současnosti pracuji a jsem gesčně zodpovědný za sociální politiku, školství, sport a zdravotnictví. Poslední tři roky se snažím měnit svět a připomínkovat zákony k lepšímu i z pozice předsedy komise Svazu měst a obcí České republiky (sdružující přes 2500 měst a obcí České republiky) pro sociální a zdravotní oblast, i když má člověk někdy pocit, že je to házení hrachu na zeď.

Mám radost, že se nám v posledních letech daří v souladu se Strategií školství 2030 investovat stovky milionů korun do našich základních a mateřských škol včetně budování nových kapacit, odborných učeben a sportovišť. Podařilo se nám schválit strategii bydlení města, kdy garantujeme, že sto procent výnosů z nájmů budeme reinvestovat zpět do bydlení. Stojím si i za našimi projekty startovacího nájemního bydlení pro mladé pracující lidi, senior taxi, dvouletým financováním sociálních služeb na území města, stabilní a transparentní dotační podpory sportovních klubů a tělovýchovných jednot, nebo pro mě srdcového projektu Sportovního parku Pardubice, který ve spolupráci se sportovními kluby každoročně v srpnu oživuje sportem krásný park Na Špici. Jsem přesvědčený, že správnou cestou jsou i transparentní Zásady pro investory v Pardubicích, které jsme prosadili. Z oblasti kvalitního utváření veřejného prostoru bych asi vypíchl oživování národních kulturních památek jako je Památník Zámeček, anebo právě námi realizovaný projekt špičkového vzdělávacího centra a galerie v areálu Automatických mlýnů.

Volný čas nejvíce věnujeme spolu s manželkou Veronikou našim dětem. Podporujeme je ve sportu, tanci, hudbě, ale rádi také společně utíkáme do přírody na chatu a poznáváme krásy naší nádherné země. Jsme vášniví houbaři. Mně osobně stále zůstala láska z dětství k basketbalu na rekreační úrovni, moc rád vzpomínám na tu skvělou patru, kdy jsme pro Pardubice získali několik zlatých medailích v mládežnických kategoriích. V posledních letech si také alespoň částečně plním svůj první dětský profesní sen a pomáhám, kde je potřeba, jako dobrovolný hasič.